Adres

43-300 Bielsko-Biała,
ul. Krakowska 248,

Telefon

507 518 775

Email

salusbielsko@gmail.com

POMAGANIE

POMAGANIE

to obszar bardzo ważny, który pozwala realizować się naszym wolontariuszom w najprostszym pomaganiu. Nie zastępujemy dostępnych publicznych i samorządowych jednostek powołanych do pomocy społecznej, ale wspieramy, monitujemy i reagujemy, kiedy potrzebna jest komuś pomoc.

W tym celu utworzyliśmy projekt „Akademia poMOCY”, którego celem jest pomoc fizyczna, pielęgnacyjna, medyczna, rzeczowa, psychologiczna i ew. prawna dla osób szczególnie samotnych. Naszym zadaniem jest reagować doraźnie lub wspomagać pomoc stałą dla osób potrzebujących. Dlatego każde zgłoszenie weryfikujemy i przeprowadzamy „Wizję pomocy” w celu określenia, co i w jakim zakresie jest do zrobienia oraz czy pomoc będzie doraźna, czy długofalowa. Najważniejsze jest to, że pomagamy głównie osobom samotnym, bez rodziny, bez stałej opieki domowej. W wyjątkowych sytuacjach, jeśli dysponujemy odpowiednią liczbą wolontariuszy, to wspomagamy również osoby, których bliscy nie zapewniają odpowiedniej opieki lub potrzebują pomocy w opiece.

Nasze zadania to m.in. pomoc w robieniu zakupów, pomoc w pielęgnacji, rozmowy, spacery, podstawowa pomoc prawna, pomoc w załatwieniu spraw urzędniczych, pomoc w transporcie, zniesienie lub wyniesienie osoby, pomoc w przemieszczaniu się, pomoc w toalecie, mycie głowy, konsultacje fizjoterapeutyczne, sprzątanie mieszkania, ocena potrzeb podstawowych, zmiana opatrunków, iniekcje dożylne, domięśniowe lub podskórne, podłączenie lub zmiana kroplówki, ocena warunków bytowych, pomoc w polepszeniu standardów na korzystne, organizowanie zbiórek rzeczowych, wsparcie rzeczowe lub finansowe, inne zadania określone wg potrzeb…

Podopiecznymi Akademii opiekują się wolontariusze pod nadzorem koordynatora i konsultanta ds. medycznych Fundacji. Wszyscy wolontariusze przed rozpoczęciem służby opiekuńczej nad podopiecznym przechodzą procedurę kwalifikacyjną tj. rozmowa wstępna (szkoleniowa), ukończenie kursu pierwszej pomocy, szkolenie pielęgnacyjno-opiekuńcze „Geriatria – choroby wieku starczego” oraz ukończenie stażu wolontarystycznego w instytucjach opiekujących się osobami starszymi – 8 godzin – opieka i pielęgnacja osoby starszej oraz 4 godziny – opieka nad niepełnosprawnym. W tym przewidziano rozmowę z psychologiem.

WYPOŻYCZALNIA SPRZĘTU MEDYCZNEGO i REHABILITACYJNEGO:

Dla wszystkich osób potrzebujących nieodpłatnie przekazujemy w użyczeniu posiadany przez nas sprzęt medyczny i rehabilitacyjny tj. kule ortopedyczne, wózki inwalidzkie, balkoniki, materace. Jeśli zalegają u Ciebie: materac przeciwodleżynowy, koncentrator tlenu, wózek inwalidzki, balkonik, toaleta przenośna lub inny sprzęt, to przekaż go nam nieodpłatnie, dzięki temu osoby potrzebujące będą mogły skorzystać z niego całkowicie bezpłatnie.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami już teraz!